AHŞAP TÜRLERİ İÇİN BİR KILAVUZ

İnsan ırkının ağaçlarla her zaman yakın bir ilişkisi olmuştur. Hayatta kalmamız için hayati önemdeydiler, alet ve barınak yapmamıza, ayrıca yangınlar için yakıt yapmamıza ve hatta bazı durumlarda bize yiyecek sağlamamıza izin verdiler. Ve bu, nefes almamız için temiz hava sağlamadaki rollerinden bahsetmeden önce. Ağaçlar olmasaydı, burada olmazdık.

Bu günlerde çoğumuz ağaçların öneminin daha çok farkındayız. Sağladıkları odun için hala onlara güvenmemize rağmen, refahımızın devam etmesindeki rolleri kabul ediliyor ve takdir ediliyor. Ahşap, başta ahşap mobilya olmak üzere hayatımızda birçok kullanım ve uygulamaları olan ideal bir malzemedir . Sürdürülebilir yönetim sayesinde, çevreyi daha fazla riske atmadan ahşabı kullanmaya devam edebiliriz. Farklı ağaç türleri ve nitelikleri hakkında daha fazla bilgi edinerek yardımcı olabiliriz. Aşağıdaki kılavuz, çeşitli ahşap türleri , özellikleri ve kullanımları hakkında bazı ayrıntılar vermektedir.

Çeşitli ahşap türleri
Çeşitli Ahşap Türleri

Sert Ahşap Türleri ve Yumuşak Ahşap Türleri

Bu kulağa yeterince basit geliyor; sert ağaç sert, yumuşak ağaç yumuşak değil mi? Hayır, aslında! ‘Sert’ ve yumuşak’ terimleri, yoğunlukları ve ahşabın verdiği his hakkında doğru bir fikir olmaktan ziyade daha çok botanik bir tanımdır. Çoğu sert ağacın aslında sert olduğu ve yumuşak ağaçların daha yumuşak olduğu genel olarak doğru olsa da, kılavuzda ileride göreceğimiz birkaç istisna vardır.

İkisi arasındaki temel farklar aşağıdaki gibidir:

Sertağaç –

 • Yavaş büyüyen
 • geniş yapraklı çiçekli türler
 • yaprak döken çeşitleri
 • Tohumlar bir kabuk içinde üretilir (meyve veya fındık gibi)
 • yoğun tane
 • Genellikle daha pahalı
 • Çoğunlukla daha koyu renkli
 • Düşük özsu içeriği
 • Yakın tahıl
 • Ağırlık ve yoğunlukta ağır
 • Ateşe karşı iyi direnç

yumuşak ağaç –

 • Hızlı büyüyen
 • Evergreen – genellikle kozalaklı, köknar ve ladin ailesinden
 • Yaprak yerine iğne
 • Tohumlar ya açıkta ya da bir koni içinde
 • Daha az pahalı
 • Genellikle daha açık renkli
 • Yüksek özsu içeriği
 • Gevşek tahıl
 • Ağırlık ve yoğunlukta hafif
 • Ateşe karşı çok zayıf direnç

Ancak bu ayrımlar geneldir ve daha fazlasını öğrenmek için sırayla her bir ağaç türüne daha yakından bakmamız gerekir.

Meşe

Meşe ( sert ağaç )

Meşe, bulunabilecek yaklaşık 200 tür ile yüzlerce yıldır favori olmuştur. Nispeten boldur ve mobilya için kullanıldığında harika görünen çekici, açık bir damara sahiptir. Parmak izlerinde bulunan konturlara benzeyebilen damarı nedeniyle, kaplamalarda (güzel bir yüzey sağlamak için mobilya yüzeyine yapıştırılan ince dilimler) yaygın olarak kullanılır. İki tipte mevcuttur; kırmızı meşe ve beyaz meşe. Beyaz çeşidi, aslında, daha çok grimsi-kahverengi bir tondayken, kırmızı meşe benzer ancak kırmızımsı bir tondadır. Her ikisi de nispeten pahalı olmasına rağmen, kırmızı meşe genellikle ikisinin daha ucuzudur. Her ikisi de yoğun, ağır ve dayanıklı olup, özellikle leke ve çizilmelere karşı direnci ile dikkat çeken mobilyalar için idealdir.

Ceviz

Ceviz ( sert ağaç )

Bu günlerde kıtlığı nedeniyle ceviz çok pahalı olabilir. Zengin, çikolata renkli damar, onu kaplamalar için mükemmel kılar ve üst düzey mobilya endüstrisinde oldukça değerlidir. Gücü ve düz dokusunda görülebilen renk çeşitliliği ile ünlüdür. Çoğunlukla koyu kahverengi olmasına rağmen, daha açık tonlar bulunabilir ve tahıl morumsu çizgiler içerebilir. Çalışması kolaydır ve genellikle elle oyulur veya döndürülür.

Cevizin bir tuhaflığı, demire maruz kalmanın lekelenmeye neden olabilmesidir.

Çam

Çam ( yumuşak ağaç )

En bol türlerden biri olan çam, her zaman diğerlerinden daha ucuzdur. Çok yönlüdür ancak sert ağaçlar kadar dayanıklı değildir. Rengi sarımsı-kahverengiden kremsi bir tona kadar değişen, yakın taneli bir çeşittir ve büyüme halkaları açıkça görülebilir. Tahıl ve renk, boyama için idealdir. Çam, genellikle bitmiş bir parçada güzel görünebilen ancak ahşapla çalışırken sorun çıkarabilen ‘düğümler’ içerir.

Güçlü, hafif ve esnek olduğu için yapısal bütünlük için inşaat endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır (ve yüzyıllardır kullanılmaktadır).

Kül

Kül ( sert ağaç )

Bu orta derecede pahalı ahşap, bükülme için idealdir, bu da onu kavisli mobilyalar için iyi yapar. Renkler grimsi açık kahverengiden neredeyse kırmızımsı bir renk tonuna kadar değişir. Tahıl düzdür ve ahşap, gücü ile bilinir ve alet sapları, beyzbol sopaları ve mobilya yapımında (özellikle çok fazla yoğun kullanım gördüğü restoran endüstrisinde) uygunluğuyla değerlenir. Görünüş olarak meşeye benzese de, tahıl daha az parçalanmaya eğilimlidir.

sekoya

Sekoya ( yumuşak ağaç )

Çama benzer, ancak dayanıklı veya sürdürülebilir değildir. Çam daha hızlı yenilenir ve yaklaşık %60 daha güçlüdür. Redwood, çürümeye karşı direnci ve doğal böcek kovucu nitelikleri nedeniyle dış mekan mobilyaları veya zemin kaplaması için idealdir. Elle işlenmesi kolaydır ve kolayca bulunabilmesine rağmen ahşabın gerçek maliyeti bölgeden bölgeye değişebilir.

Kayın

Kayın ( sert ağaç )

Kül gibi, kayın da iyi bükülür, ancak ikisinin daha az çekici olduğu düşünülür. Bununla birlikte, son derece güçlü ve şoka karşı çok dayanıklı olduğu için bugün hala popülerdir. Sıkı damarı ve açık rengi, bir odaya sıcak bir his verir ve maun ve kiraz gibi daha pahalı ahşapları taklit etmek için iyi lekelenir. Bir dezavantajı, elle çalışmanın çok zor olmasıdır. Diğer bir potansiyel problem, nemi oldukça kolay emmesidir, bu nedenle nemli koşullar için ideal değildir. Bu, özellikle kapı ve pencere çerçeveleri için, yapışmaya başlayacağı için kıyı bölgelerinde kullanımı uygun hale getirmez. Bununla birlikte, kayın, kokusuz bir ağaçtır, bu nedenle bitmiş bir parça, kokusuyla bir odayı etkilemez.

Maun

Maun ( sert ağaç )

Buradaki çoğu ağaç türünden daha çok, bunun kullanımı son zamanlarda tartışma konusu oldu. Maun ailesinde bir takım alt türler olsa da, isim genellikle Honduras Maununu ifade eder. Bu ağacın yasa dışı olarak kaydedilmesi, CITES’te (Tehlike Altındaki Türlerin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme) listelenmesine yol açmıştır . Mükemmel nitelikleri nedeniyle hala çok aranmaktadır ve çok pahalıdır, bu da kaplama ahşabı olarak kullanımını artırmıştır. Zengin, kırmızımsı kahverengi, ayırt edici damarda çekici bir parlaklık vermek için zamanla koyulaşır. Sağladığı sıcak ton nedeniyle müzik aletleri yapımında sıklıkla kullanılmaktadır.

Akçaağaç

Akçaağaç ( parke )

Bu ahşabın yoğun ağırlığı ve neme dayanıklı nitelikleri, bu ahşabı kasap blokları ve yüksek düzeyde kullanıma dayanıklı mobilyalar için ideal hale getirir. Tahıl, düz olmak veya dönen ‘kuş bakışı’ desenleri taşımak arasında değişir. Açık kahverengi veya kırmızımsı renk, daha pahalı bir ahşaba benzemek için ahşap lekesini kolayca kabul eder. Dayanıklı özelliklerinden dolayı genellikle yemek masası ve şifonyer yapımında kullanılır.

Bu ağaç türleri listesindeki diğerlerinin çoğunda olduğu gibi, birkaç çeşit vardır, ancak en yaygın olarak kullanılanı, şeker akçaağaç veya kaya akçaağaç olarak da bilinen sert akçaağaçtır.

Mango

Mango ( sert ağaç)

Maun ölçeğinin diğer ucunda mango, son derece dayanıklı, çok yönlü ve uygun fiyatlı sürdürülebilir bir sert ağaç sunar. Mango öz odunu genellikle altın-kahverengidir ancak zamanla koyulaşır. Özellikle cilalandığında veya cilalandığında mükemmel suya dayanıklılık özelliklerine sahiptir. Tahıl yoğun bir şekilde paketlenmiştir ve güçlü ve dayanıklı olmasına rağmen (kiraz veya kül kadar güçlü) elle kolayca işlenebilir. Burada listelenen tüm ağaç türleri arasında mango, daha sürdürülebilir bir kereste kaynağı için ileriye dönük bir yol sunar ve daha nadir türlerin stoklarının toparlanmasına izin verir. Bir mango ağacı 15 yılda 100 ft’ye ulaşabilir, bu da meyveyi hasat etmeyi çok tehlikeli hale getirir. Eskiden ağaçlar kesilip yakılırdı. Şimdi kereste mobilya, süs eşyası, müzik aleti vb. yapılmak üzere satılıyor.

Mango, büyürken mantar ve böcekler tarafından saldırıya uğramaya meyillidir ve bu da bitmiş ürünün görünümüne katkıda bulunur. Ancak bir kez işlendikten sonra ahşap bu sorunlardan herhangi birinden güvenlidir.

porsuk ağacı

Porsuk ( yumuşak ağaç )

‘Yumuşak ağaç’ sınıflandırmasının nasıl yanıltıcı olabileceğine dair klasik bir örnek, porsuk ağacı aslında birçok sert ağaçtan daha sert ve daha dayanıklıdır! Büyüdükçe bükülme ve dönme şekli nedeniyle, porsuk ağacının kullanımları sınırlı olabilir. Bu, genellikle mücevher kutuları gibi daha küçük projeler için kullanılmasına veya üst düzey mobilyalar için kaplama yapmak için kesilmesine yol açmıştır. Yine de iyi bükülüyor ve bugün hala Windsor Sandalyelerinin imalatında kullanılıyor.

Porsuk, son zamanlarda belirli kanser türlerinin tedavisinde etkili olan güçlü ilaçlar yapmak için yararlı olduğu kanıtlanan zehirli özellikleriyle ünlüdür.

Akasya

Akasya ( sert ağaç)

Ayrıca dünya çapında mimoza, saz, ıslık dikeni ve bir dizi başka isim olarak bilinir! 1800’lerde İngiliz Kraliyet Donanması’nın bir dünya gücü olarak yerini almasına yardımcı olma ününe sahip, son derece sert ve dayanıklıdır. Akasyanın suya dayanıklı nitelikleri onu gemi yapımı için uygun hale getirdi, bu nedenle Kraliyet Donanması, o zamanlar deniz üstünlüğünü sağlayan efsanevi ‘gemileri’ üretmek için bu tür ahşaba yatırım yaptı.

Aynı nitelikler, sıvılarla temas edebileceği koşullarda bugün kullanım için ideal hale getirir. Tedavi edilmediğinde, 20 ila 40 yıl arasında sürdüğü söylenir. Cilalı, doğal bırakılmış veya vernikli olsun, harika görünen birkaç ahşap türünden biridir. Akasya, kolay çizilmez ve zengin, koyu kahverengi renkleriyle her eve sıcaklık katar. Suya dayanıklı olmasını sağlayan yüksek reçine içeriği aynı zamanda çürümeye, kokulara ve lekelere karşı savaşmasına da yardımcı olur. Ayrıca antibakteriyel özelliklere sahiptir ve temizlenmesi kolaydır.

Akasya Ahşap Mobilyalarımızı Arayın

Mindi

Mindi ( parke )

Bazen çin üzümü veya beyaz sedir olarak adlandırılan mindi ağacı, yoğunluk bakımından kırmızı meşeye benzer. Doğal mantar önleyici özelliklere sahiptir ve çürümeye karşı dayanıklıdır.

Doku olarak meşeye benzer olmasına rağmen, tahıl daha yakın paketlenir. Bazen sandık ve dolap gibi mobilya yapımında kullanılmasına rağmen, çoğunlukla daha küçük projeler için çalışmak kolay olduğu için ahşap işçileri tarafından sevilir. Mindi ağacının diri odunu kavağa benzer sarımsı bir renk tonuna sahipken öz odunu daha koyudur. Ahşabın doğal ışığa maruz kalması tik veya kiraz ağacına benzer şekilde koyulaşır.

Tik ağacı

Tik ( parke )

Teak, çok yönlülüğü ve dayanıklılığı nedeniyle birçok insan tarafından ‘ahşabın kralı’ olarak kabul edilir. Doğal olarak yüksek yağ içeriği, onu suya son derece dayanıklı ve çürümeye ve mantarlara karşı bağışık hale getirir. Yüksek ısı seviyelerine bile dayanabilir ve kolayca alev almaz. Bitmiş ahşap, altın kahverengi öz odun ve sarı/gri diri odun ile çarpıcı görünüyor. Bu özellikler, onu aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalar için uygun hale getirir; gemi döşemesi, iç ve dış mekan mobilyaları, kaplamalar, tornalama, oyma, yüksek kaliteli doğrama.

balsa

Balsa ( sert ağaç )

Bu ahşap türleri listesini sonlandırmak için balsa, ‘sert/yumuşak ağaç’ tanımının göründüğü kadar basit olmadığının bir başka örneğidir. Balsa sert ağaç olarak sınıflandırılır, ancak onunla çalışan herkes aslında ne kadar yumuşak ve dayanıksız olduğunu bilir. Ahşabın yoğunluğu son derece düşüktür ve genellikle beyaz veya kirli beyaz ‘yulaf ezmesi’ rengindedir. Adından (İspanyolca ‘sal’ için) gelen ve genellikle sörf tahtaları, uçaklar, balık ağları için şamandıralar vb. imalatında kullanılan alışılmadık bir şekilde yüzer. Çalışması kolay olsa da, parçalanmayı veya parçalanmayı önlemek için aletler çok keskin olmalıdır.

Başka pek çok ağaç türü var , ancak bunlar mevcut harika türlerden sadece birkaçını temsil ediyor. Her birinin kullanımları vardır, bazıları diğerlerinden daha iyi özelliklere sahiptir. Onlar hakkında daha fazla şey öğrenerek belki de tüketimimizi daha iyi yönetebilir, gelecek binlerce yıl boyunca keyifle yaşamalarını sağlayabiliriz.

Ağaç Türleri Değer Tablosu

ağaç türü değer tablosu
Ağaç Türleri Değer Tablosu

Üretilmiş Ekonomi Woods

Bu değerli ahşap türleri, tasarım ve lüksün bir gereklilik olmadığı bazı mobilya türlerinin arka kısımlarında, kenarlarında ve iç kısımlarında sıklıkla kullanılır. Bazı mobilyalar tamamen bu tür imal edilmiş (insan yapımı) ağaçlardan gerçekten düşük bir fiyata yapılır ve bu genellikle ilk kez satın alacaklar veya çocuk yatak odaları için iyi hizmet eder.

MDF ahşap türü
MDF

MDF

MDF, talaş, talaş, kağıt, karton ve bitki lifleri gibi geri dönüştürülmüş malzemeleri içerdiğinden ‘çevre dostu’ insan yapımı ahşap türleri arasında sayılabilir. Bu, mum ve sentetik reçine kullanılarak birbirine bağlanır, daha sonra ısıtılır ve büyük tabakalar yapmak için yüksek basınç altına yerleştirilir. Ahşaba ucuz bir alternatiftir, çok sayıda inşaat projesi ve mobilya için kullanışlıdır. Hafiftir, ağır yükleri taşıyabilir ve iyi yalıtım özelliklerine sahiptir. Ancak hiçbir zaman gerçek ahşap kadar dayanıklı veya güçlü değildir. Ayrıca levha kesilirken açığa çıkan kimyasal üre-formaldehit içerir. Bu nedenle toz maskesi ve gözlük şarttır ve kesim işlemi iyi havalandırılan bir alanda yapılmalıdır. Formaldehit kanserojendir ve muhtemelen akciğer hastalığına neden olur.

MDF ahşap türü
MDF

MDF

MDF terimi genellikle yanlışlıkla tüm lif levha türlerini tanımlamak için kullanılır. Aslında, yalnızca Orta Yoğunluklu MDF ile ilgilidir. MDF olarak nitelenebilmesi için 600 ila 800 kg/m3 yoğunluğa sahip olması gerekir. Bunun yanı sıra MDF, artıları ve eksileri de dahil olmak üzere lif levha tanımındaki ayrıntıların çoğunu yansıtan, mühendislik ürünü bir ahşap kompozittir. Bunun bir istisnası, küçük lifler nedeniyle ‘yırtılma’ veya ayrılma olmadan iyi kesmesidir. Bununla birlikte, tahta etkin bir şekilde damar içermediğinden vidaları veya çivileri çok iyi tutmaz.

İlgili reçinelerin toksik doğası ve VOC’lerin salınma olasılığı konusundaki endişeler nedeniyle, son zamanlarda lifleri birleştirmenin yeni yollarını sağlamak için araştırmalar yapılmıştır.

sunta ahşap türü
Sunta

Sunta (veya Sunta)

Yine, bu, aynı üretim sürecini kullanan insan yapımı ahşap türlerinden biri olması bakımından, lif levha ve MDF’ye benzer. Bununla birlikte, sunta durumunda, yapı içinde boşluklar oluşturan daha büyük pullar ve talaşlar kullanılır. Bunlar, panoları boyuta göre keserken sorunlu olabilir ve yırtılmaya veya pürüzlü kenarlara neden olabilir. Sunta, geleneksel ahşaba ucuz bir alternatif olarak görülüyor ve daha makul fiyatlı, hafif mobilyalara izin veriyor. Ancak bu mobilya, gerçek ahşap veya MDF’den üretilen muadilleri kadar uzun süre dayanmaz, çünkü nemden dolayı bükülmeye eğilimlidir ve çok daha zayıftır. MDF/Fiberboard’da olduğu gibi, bazı suntaların üretim sürecinde formaldehit kullanılır.

Kontrplak ahşap türü
kontrplak

kontrplak

Ad, oturum açma sayfalarından soyulan ‘katlardan’ gelir. Bu levhalar veya kaplamalar, 90 derecelik açılarla birbiri üzerine serilir ve ince fakat sert, tek bir tahta oluşturmak için yapıştırılır. Levhanın yüzeyi genellikle daha pürüzsüz bir cilaya sahiptir ve yapı içinde kullanılanlardan daha yüksek kalitededir. İçerideki daha pürüzlü yüzey, yapıştırıcının yapışmasına yardımcı olur ve dışarıdaki pürüzsüz yüzey daha iyi bir görünüm oluşturur. Kontrplak çapraz damarlı yapısı onu çok güçlü ve bükülmeye karşı dirençli kılar.

Her biri kendi uygulamalarına sahip birkaç farklı kontrplak türü vardır:

 • Tropikal – inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılır. Düşük maliyeti, bazı bölgelerde aşırı hasata yol açmıştır.
 • Deniz – tropikal sert ağaçlar ve özel yapıştırıcı kullanılarak ıslak ve nemli koşullar için tasarlanmıştır.
 • Uçak – ‘yüksek mukavemetli’ kontrplak olarak da adlandırılır, bu, ısıya ve neme dayanıklı malzemeler kullanır.
 • Esnek – mobilya üzerinde kıvrımlar yapmak için idealdir.
 • Sert ağaç – genellikle kayın, maun veya meşeden yapılır, bu malzeme ağır hizmet tipi zemin kaplamaları için mükemmeldir.
 • Yumuşak ağaç – genellikle sedir, köknar ve sekoyadan elde edilir, bu genel inşaatta çatı ve döşeme için kullanılır.
Kaplama ahşap türü
kaplama

kaplama

‘Kaplama’ kelimesi, herhangi bir ince dilime veya ahşap tabakasına uygulanabilir. Özellikle ana yapı için daha ucuz bir malzemenin (yukarıdaki insan yapımı ahşap türleri gibi) kullanıldığı durumlarda çekici, bitmiş bir yüzey sağlamak için kullanılır.

Kaplamalar her zaman yüksek kaliteli mobilya üreticileri tarafından ödüllendirildi ve güzel bir bitiş elde etmelerini sağladı. 0,6 mm kadar ince kesilebilir, yani tek bir kütükten daha fazla malzeme elde edilir.

Çevre bilincinin arttığı bu günlerde, kaplama kullanmak sürdürülebilirliği artırmanın iyi bir yolu olarak görülüyor. Mobilya, yukarıdaki örneklerden bazıları kullanılarak yapılabilir, ardından cilalı ahşap damarı gösteren bir kaplama eklenerek çarpıcı görünmesi sağlanabilir.